Vad kostar hundfoder i månaden? Gram och kronor per vikt

En vuxen hund på 20 kilo med måttlig aktivitet behöver ungefär 1 040 kilokalorier om dagen, vilket blir 285 gram av ett vanligt torrfoder och 203 kr till 546 kr i månaden beroende på vilket foder du köper. Siffrorna räknas med formeln i den europeiska fodernäringens riktlinjer, FEDIAF, och tre verkliga torrfoder med priser från 28 september 2026. Tabellen nedan gäller 3 till 40 kilo – och förklarar varför en tio gånger tyngre hund inte äter tio gånger så mycket.

Din hund

Väg hunden eller fråga om föräldrarnas vikt.
Så skaffar du hunden
Agrias snittpris för rasen 2023, enligt hundägarna vid försäkring.

Ett vanligt år, per månad

951 kr/mån

Per år
11 408 kr
Första året
26 243 kr
Hela livet, 11,8 år
151 548 kr
  • Foder 4 072 kr36 %
  • Försäkring 4 476 kr39 %
  • Veterinär 198 kr2 %
  • Utrustning 2 150 kr19 %
  • Oförutsett 512 kr4 %
Foder och aktivitet 285 g/dag · 339 kr/mån
Aktivitet (FEDIAF)
Fodernivå (torrfoder)

Energibehov 1 040 kcal/dag enligt FEDIAF (vikt0,75), 104 kg foder per år. Priser Doggy Original 12 kg (Willys, 269 kr), Doggy Professional Skonsam 12 kg (Willys, 469 kr) och Royal Canin Medium Adult 15 kg (ZOO.se, 943 kr), hämtade 28 september 2026. Premiumfodret saknar deklarerad energi – vi räknar med mellannivåns.

Försäkring och självrisk 373 kr/mån
Hedvigs snitt för blandras 2026 är 373 kr/mån (vanligast 169–909 kr). Ett bolags kunder – inte en offert.

Självrisken är förifylld med räkneexemplet i Agrias villkor (2 700 kr + 15 %). Din egen står i försäkringsbrevet. Premien stiger med hundens ålder; livstidssumman räknar med dagens premie.

Veterinär och tillval
1 160 kr per gång (upp till 45 min).
Priset sätter dagiset själv.
Livslängd 12 år
Medianlivslängd 12 år i brittisk data (korsningar (alla), McMillan m.fl. 2024). Hälften av hundarna lever längre än medianen.

Rad för rad

PostÅr 1Vanligt år
Köp av hunden13 500–
Registrering i hundregistret40–
Foder4 2804 072
Vaccination1 085198
Försäkring4 4764 476
Utrustning och tillbehör1 9001 700
Bajspåsar450450
Oförutsedd vård (uppskattning)512512
Summa26 24311 408

Hela livet = första året + 10,8 vanliga år + avlivning hos veterinär (1 575 kr hos Distriktsveterinärerna, kremering tillkommer). Utrustning och bajspåsar enligt SKK:s kostnadsöversikt, veterinärpriser från Distriktsveterinärernas prislista.

Om något händer

Ungefär 16 av 100 försäkrade hundar har minst en ersatt veterinärvårdshändelse per år (Agria, alla raser 2016–2021). Raden "Oförutsedd vård" ovan är den risken gånger vad du själv betalar för ett vanligt akutbesök – en grov uppskattning, inte en prognos.

  • Blodig diarré, akut en vardagRäkning 5 490 krDu betalar 3 119 kr med försäkringen
  • Svalt en majskolv – operationRäkning 24 540 krDu betalar 5 976 kr med försäkringen

Räkningarna är Distriktsveterinärernas egna prisexempel. En lördag kl. 14 blir de 8 523 kr och 41 860 kr plus resan.

Senast uppdaterad 28 september 2026

Formeln: energi efter vikt och aktivitet

FEDIAF anger en vuxen hunds energibehov som ett antal kilokalorier gånger vikten upphöjd till 0,75. Faktorn beror på aktiviteten: 95 för låg aktivitet (under en timme om dagen, till exempel koppelpromenader), 110 för måttlig aktivitet (en till tre timmar av lugnare slag) och 125 för en till tre timmar med hög belastning. FEDIAF:s egna exempel: en hund på 15 kilo behöver 724 kilokalorier om dagen vid 95 och 838 vid 110. Hundar som lätt blir överviktiga behöver 90 eller mindre, och arbetande hundar som vallhundar 150–175. Det är startvärden – hundens hull avgör, och ransonen justeras efter vågen.

Energibehov i kcal per dygn enligt FEDIAF, tabell VII-7.
ViktLåg (95)Måttlig (110)Hög (125)
3 kg217251285
5 kg318368418
10 kg534619703
20 kg8981 0401 182
30 kg1 2181 4101 602
40 kg1 5111 7501 988

Gram och kronor per månad

Kilokalorierna räknas om till gram med fodrets deklarerade energiinnehåll och till kronor med kilopriset. Budget är Doggy Original 12 kg för 269 kr hos Willys (22,42 kr/kg), mellan Doggy Professional Skonsam 12 kg för 469 kr hos Willys (39,08 kr/kg) och premium Royal Canin Medium Adult 15 kg för 943 kr hos ZOO.se (62,87 kr/kg). Gramtalen gäller mellanfodret vid måttlig aktivitet.

Vuxen hund, måttlig aktivitet (110 kcal × vikt^0,75). Priser hämtade 28 september 2026.
ViktGram/dagBudget/månMellan/månPremium/mån
3 kg69 g49 kr82 kr132 kr
5 kg101 g72 kr120 kr193 kr
10 kg170 g121 kr202 kr325 kr
20 kg285 g203 kr339 kr546 kr
30 kg387 g276 kr460 kr740 kr
40 kg480 g342 kr571 kr918 kr

Varför en hund på 30 kilo inte äter tio gånger så mycket som en på 3

Energibehovet följer inte vikten rakt av utan vikten upphöjd till 0,75, eftersom stora djur gör av med mindre energi per kilo än små. Tio gånger tyngre betyder därför 5,6 gånger mer mat: 387 gram om dagen för 30 kilo mot 69 gram för 3 kilo. För budgeten betyder det att fodret är en mindre skillnad mellan små och stora hundar än man tror – en chihuahua på tre kilo kostar 82 kr i månaden i mellanfoder, en labrador på 30 kilo 460 kr. Försäkring och veterinär kostar ungefär lika mycket för båda.

Energitätheten avgör hur länge säcken räcker

Två foder med samma kilopris kan ge olika månadskostnad, eftersom de ger olika mycket energi per gram. Doggy Original innehåller enligt tillverkaren 1 459 kJ per 100 gram, alltså 349 kilokalorier, och Doggy Professional Skonsam 1 525 kJ, 364 kilokalorier. Räknat per 1 000 kilokalorier kostar budgetfodret 6 kr, mellanfodret 11 kr och premiumfodret ungefär 17 kr. Royal Canin anger inget energiinnehåll på den svenska produktsidan för Medium Adult, så för premiumnivån räknar vi med mellanfodrets energitäthet – står energin på säcken du köper, räkna om med den.

Valpen: mer mat per kilo under första året

En valp behöver energi både för att leva och för att växa. FEDIAF har tillväxtkurvor för fem viktklasser från åtta veckor till ett år och en formel för valpens energibehov som beror på hur stor andel av vuxenvikten valpen har nått. Så här ser det ut för en valp som blir 30 kilo – den äter nästan lika mycket som den vuxna hunden redan när den väger hälften.

FEDIAF tabell VII-8a (tillväxtkurva för vuxenvikt 27,5–47,5 kg) och VII-8b (energibehov 8 veckor–1 år). Gram med mellanfodret.
ÅlderVikt enligt kurvankcal/dagGram/dag
8 veckor6,2 kg889244 g
12 veckor10,7 kg1 218334 g
16 veckor13,9 kg1 378378 g
26 veckor19,3 kg1 540422 g
39 veckor23,8 kg1 584435 g
52 veckor27,0 kg1 571431 g

SKK:s golden retriever: 150 kilo foder om året

SKK räknar med tio säckar à 15 kilo vuxenfoder för 9 000 kr om året i sitt kostnadsexempel för en golden retriever-tik – 150 kilo, eller 411 gram om dagen. Med FEDIAF:s formel behöver en golden på 30 kilo med måttlig aktivitet 141 kilo av ett foder med 364 kilokalorier per 100 gram, vilket med Royal Canin-priset på ZOO.se blir 8 877 kr. Skillnaden är liten och ryms i det FEDIAF kallar startvärden: en aktiv hund eller ett foder med lägre energitäthet kan mycket väl behöva 150 kilo.

Med åldern ändras behovet

  • FEDIAF:s startvärden efter ålder: 130 kcal × vikt^0,75 för hundar som är 1–2 år, 110 för 3–7 år och 95 för hundar över 7 år.
  • Kastrerade hundar och raser som lätt lägger på sig behöver ofta mindre – FEDIAF anger 90 eller lägre för hundar med tendens till övervikt.
  • Godis, tuggben och matrester räknas in i dagsransonen. SKK och Hedvig räknar med dem som egna poster i sina exempel.
  • Hundar som hålls i kyla eller värme utanför sin komfortzon behöver mer: FEDIAF anger 2–5 kcal × vikt^0,75 extra per grad utanför hundens komfortzon.

Källor

Vanliga frågor

Hur mycket foder ska en hund på 10 kilo äta?
Ungefär 170 gram torrfoder om dagen vid måttlig aktivitet, enligt FEDIAF:s formel och ett foder med 364 kcal per 100 gram. Följ hundens hull och justera.
Vad kostar hundfoder i månaden?
För en hund på 20 kilo 203 kr–546 kr i månaden med de tre torrfoder vi räknat på, för en hund på 40 kilo 342 kr–918 kr.
Äter en stor hund mycket mer än en liten?
Mindre än vikten antyder. Energibehovet följer vikten upphöjd till 0,75, så en hund som väger tio gånger mer äter ungefär 5,6 gånger så mycket.
Hur mycket foder går åt under valpåret?
Mer per kilo än senare i livet. För en valp som blir 30 kilo räknar kalkylatorn med något mer foder första året än ett vanligt vuxet år, enligt FEDIAF:s tillväxtkurvor.